Wspólnie dbamy o środowisko
:: Strona główna > Ogrzewanie > Kotły wiszące

WISZĄCE KOTŁY GRZEWCZE

Wiszące kotły firmy Vaillant to prawdziwe osiągnięcie techniki, spełniające wszelkie oczekiwania: efektywność, zwarta budowa, łatwość instalacji i komfort użytkowania. Obecnie oferowane są trzy podstawowe typy kotłów wiszących: Pro, Plus i ecoTEC.

Aby cieszyć się wygodą użytkowania oraz wymiernymi oszczędnościami warto rozważyć zainstalowanie współpracującego z kotłem regulatora temperatury.

Kotły wiszące atmoTEC pro oraz turboTEC pro

Kotły Pro są dostępne w wersji 20 oraz 24 kW i mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym jak i propanem. Produkowane są jako jednofunkcyjne (VU), służące do ogrzewania pomieszczeń oraz dwufunkcyjne (VUW) służące dodatkowo do podgrzewania ciepłej wody. Występują w dwóch rodzajach, jako:

  • kotły atmoTEC z otwartą komorą spalania (pobierające powietrze z pomieszczenia), współpracujące z kominem o ciągu naturalnym,
  • kotły turboTEC z zamkniętą komorą spalania, z zasysaniem powietrza do spalania z zewnątrz i z wymuszonym za pomocą wentylatora wyrzutem spalin. Kotły te współpracują z systemem spalinowo-powietrznym firmy Vaillant.

Nowoczesnym rozwiązaniem występującym w kotłach Pro jest AquaSensor (elektroniczny czujnik wody). Jest to urządzenie realizujące precyzyjny pomiar przepływu wody użytkowej i sterujące mocą palnika. Dzięki niemu osiągana jest stabilna temperatura c.w.u. już od 1,5 l/min

Mocnym punktem kotłów Pro są również: palnik ze stali szlachetnej o szerokim zakresie modulacji oraz wymiennik miedziany ciepła z specjalnym pokryciem SUPRAL. Palnik posiada ciągłą, bezstopniową regulację od 35% do 100%, co pozwala na dostosowanie mocy cieplnej do zapotrzebowania.


Kotły jedno- i dwufunkcujne typu Plus

Kocioł VU Plus z zasobnikiem

Kotły Plus dostępne są w kilku wersjach różniących się: mocą (od 12 do 28 kW) oraz rodzajem paliwa (gaz ziemny, propan). Są wyposażone we wszelkie zespoły konieczne do współpracy z każdą instalacją c.o., w kompletne systemy bezpieczeństwa, w układy diagnostyczne i informacyjne, a przy tym są bardzo proste w obsłudze.

Wiszące kotły Plus, podobnie jak Pro, występują w dwóch rodzajach: jako kotły z otwartą komorą spalania atmoTEC lub z zamkniętą turboTEC. Ponadto kotły Plus produkowane są w dwóch wersjach:

  • kotły jednofunkcyjne (VU) - do ogrzewania pomieszczeń,
  • kotły dwufunkcyjne (VUW) - do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Podobnie jak kotły Pro tak i kotły typu Plus charakteryzują się bardzo małymi gabarytami. O ich przewadze nad kotłami z serii Pro decyduje m.in. energooszędna pompa oraz funkcja "ciepłego startu", pozwalająca w krótszym czasie uzyskać ciepłą wodę.

Jeszcze wyższy komfort cieplej wody, szczególnie przy większej ilości punktów poboru, można uzyskać stosując zasobnik ciepłej wody VIH pośrednio ogrzewany przez kocioł jednofunkcyjny. Zasobniki VIH mają zawsze odpowiednią ilość ciepłej wody o wymaganej temperaturze. Obecnie istnieje możliwość zakupienia kompleksowej centrali grzewczej (kocioł VU Plus 20 lub 24 kW z zasobnikiem VIH R 120) w promocyjnej cenie.


 Kondensacyjne kotły jedno- i dwufunkcujne typu ecoTEC

W rozwoju techniki grzewczej coraz ważniejsze staje się zredukowanie zużycia energii do niezbędnego minimum. Dzięki temu zapasy energii światowej wystarczą na dłużej, a mniejsze jej zużycie ograniczy jednocześnie emisję szkodliwych substancji, jak np: tlenku azotu, tlenku i dwutlenku węgla.

Technika kondensacyjna w porównaniu z bardzo dobrą standardową techniką grzewczą redukuje zużycie energii o około 15% i znacznie ogranicza emisję tlenku azotu i dwutlenku węgla. Jest również oczywistym, że kto zużywa mniej energii ponosi mniejsze koszty.

Kocioł ecoTEC wyróżnia wyjątkowo łatwa obsługa i bardzo czytelna diagnostyka realizowana przez elektronikę kotła, dotycząca warunków pracy urządzenia np.: braku dopływu gazu, braku lub za małej ilości wody w instalacji, za wysokiej temp. spalin, zadziałania zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego i wielu innych.