Wspólnie dbamy o środowisko
:: Strona główna > Oprogramowanie > Olejak

OLEJAK - SZYBKI DOBÓR I WYCENA BATERII ZBIORNIKÓW OLEJOWYCH SOTRALENTZ

Okno główne programu - wybór rodzaju zbiorników i kształtu baterii sprowadza się do kilku ruchów myszką

Firma SOTRALENTZ biorąc pod uwagę postępującą komputeryzację biur projektowych i punktów handlowych, po pakiecie programów wspomagających projektowanie przydomowych oczyszczalni ścieków SOTRALENTZ SYSTEM, wprowadziła na rynek program doboru zbiorników na olej opałowy - OLEJAK. Jest on głównie przeznaczony dla projektantów i firm handlowych, niemniej w pewnych modułach może być wykorzystany przez instalatorów. Tworząc go, szczególną uwagę zwrócono na wyczerpanie wszystkich zagadnień związanych z zaprojektowaniem magazynu oleju, nie zapominając o prostocie obsługi programu.

Pierwszym parametrem koniecznym do określenia, podczas projektowania magazynu oleju jest jego objętość. OLEJAK posiada moduł pozwalający na orientacyjne wyznaczenie sezonowego zapotrzebowania na olej opałowy dla rozpatrywanego obiektu. W celu jego określenia należy podać strefę klimatyczną, w której znajduje się obiekt, ilość użytkowników ciepłej wody, oraz jego zapotrzebowanie na moc cieplną. Jeżeli nie znamy mocy obliczeniowej, prosty algorytm programu, podpowie jej przybliżoną wartość po podaniu powierzchni obiektu, ilości ścian zewnętrznych, oraz rodzaju okien w jaki jest wyposażony. Program porównując wyliczoną ilość oleju z pojemnością wybranej baterii wskazuje wymaganą ilość tankowań w czasie sezonu grzewczego.

Biorąc pod uwagę możliwości techniczne wniesienia poszczególnych zbiorników do magazynu oleju, musimy wybrać ich typ, oraz wielkość spośród typoszeregów: EUROLENTZ, VARIOLENTZ, EUROLENTZ-KOMFORT, EUROLENTZ-KOMFORT-BASIC (czyli mając do dyspozycji zbiorniki o szerokości od 66cm do 88cm).

Obliczanie orientacyjnego sezonowego zapotrzebowania na olej opałowy

Wszystkie zbiorniki można łączyć w baterie szeregowe. Dodatkowo dla zbiorników z typoszeregu VARIOLENTZ oraz dla zbiorników o szerokości 69 cm z typoszeregów EUROLENTZ-KOMFORT i EUROLENTZ-KOMFORT-BASIC można stosować ustawienia dwuwymiarowe: prostokątne, trójkątne, oraz kątowe "L". Kształt ten w bardzo prosty i intuicyjny sposób wybieramy, odznaczając odpowiednie pola na "szachownicy" w oknie głównym programu.

Po każdorazowej zmianie typu, wielkości, bądź ilości zbiorników program aktualizuje i przedstawia podstawowe dane baterii: ilość wybranych zbiorników, wymiary, pojemność, wagę pojedynczego zbiornika i maksymalnie napełnionej baterii, oraz minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego na magazyn oleju. Również w tym miejscu program informuje nas czy jest spełniony warunek założonej ilości tankowań lub podaje ilość tankowań wyliczoną na podstawie zapotrzebowania i aktualnej objętości.

Wciskając przycisk "Zestaw baterię" dla dobranego kształtu baterii, program wykona zestawienie niezbędnego orurowania. W oknie "Zestawienie baterii" w formie przygotowanej do wydruku w postaci oferty otrzymujemy ceny jednostkowe i całkowite z uwzględnieniem kursu Euro oraz ewentualnego rabatu.

Szczególnie przydatne dla projektantów są opcje generowania rysunków CAD, oraz opisu technicznego. Pierwsza z nich tworzy rysunek całej baterii w wektorowym formacie dxf. Pozwala on na edycję w programach CAD, oraz wklejanie do innych rysunków. Dzięki drugiej opcji, jednym kliknięciem myszy tworzymy opis techniczny magazynu oleju dla rozpatrywanej baterii zbiorników. Treść opisu jest tworzona dynamicznie na podstawie opcji wybranych w programie m.in.: miejsca ustawienia zbiorników (kotłownia czy wydzielony magazyn), rodzaju wybranego zbiornika (jedno- lub dwupłaszczowy), itp. Projektant może dostosować opis techniczny do własnych potrzeb edytując jego wzorzec. Specjalny odnośnik umożliwia zapoznanie się z adresem lokalnego dystrybutora zaprojektowanych urządzeń.

Zestawienie baterii - gotowe do wydruku

Podsumowując program OLEJAK, za pomocą kilku ruchów, oraz kliknięć myszy umożliwia:

  • obliczyć orientacyjne sezonowe zapotrzebowanie na olej opałowy
  • wybrać i wydrukować zestawienie zbiorników wraz z niezbędnym orurowaniem
  • otrzymać wymiary baterii oraz minimalne wymiary pomieszczenia
  • wydrukować kompletną ofertę cenową
  • wygenerować rysunki baterii w formacie umożliwiającym dalszą obróbkę w programach CAD
  • utworzyć opis techniczny do projektu magazynu oleju

Używając programu OLEJAK można zapomnieć o "przedzieraniu się" przez dobór niezbędnego orurowania, wytyczne dla pomieszczenia na magazyn oraz ręczne rysowanie zbiorników. Jak bardzo jest to czasochłonne, szczególnie przy pracy z bateriami o nietypowych kształtach, mogą powiedzieć ci, którzy już to robili.


Program Cena netto Rozmiar [MB] Data utworzenia Wersja Pobierz
Olejak bezpłatny ~0.9 13.06.2016 1.43 pobierz